Atsižvelgiant į situaciją dėl koronaviruso plitimo grėsmės Verslo ir pasiekimų parodą „Šiauliai'20“ nukeliame į kitus metus. Susitiksime 2021 metų lapkričio 25 – 27 dienomis.

UAB vaistinė "Valerijonas"

Vaistininko profesija yra šventa ir jai reikia pašaukimo“, – sako vaistininkė Almyra Girdenienė. „Valerijonas“ – viena seniausių Lietuvoje esančių vaistinių, nepriklausanti jokiam didžiajam vaistinių tinklui, o šiemet jos vedėja ir visuomeninio vaistininkystės muziejaus įkūrėja A. Girdenienė išrinkta viena iš šviesiausių šiauliečių. Moteris nominuota už tai, kad kuria istorinį farmacijos muziejų Šiauliuose, nepasiduodama sunkumams ir puoselėdama istorinę Šiaulių vaistinę.

150 metų.

Tiek šiemet sueina vienai iš seniausių vaistinių Lietuvoje.Jei lankysitės Šiauliuose, užsukite ir į „Valerijoną“. Nebūtinai vaistų, o teisingiau – visai ne vaistų. Čia veikia vienintelis Lietuvoje vaistininkystės muziejus, be to, įdomu apsilankyti ir greta vaistinės veikiančioje sveiko maisto arbatinėje. Dar svarbu, jog tai – viena iš nedaugelio jokiam didžiajam tinklui nepriklausančių vaistinių, kurios, šalyje pradėjus steigtis tinklinėms vaistinėms, ėmė nykti kaip dinozaurai. Ponia Almyra čia dirba nuo 1972 metų, o nuo 1974 metų ji yra vaistinės vedėja. Daug metų ši įstaiga priklausė žydams,vėliau, atėjus sovietmečiui, tapo valstybine, o sugrįžus nepriklausomybei, tapo privati. Beje, įdomu tai, jog vaistinė nėra vieno žmogaus nuosavybė –akcininkai yra čia dirbantys vaistininkai, taip pat buvę, jau į pensiją išėję darbuotojai.
Muziejuje – įvairūs eksponatai

Pasitikusi mus vaistinėje ponia Almyra kviečia į rūsyje esantį muziejų, kuriame – apie 130 įvairių su vaistinės istorija ir farmacija susijusių eksponatų. Tarp jų – „Raudonasis streptocidas“ („Prontozil“), užkurio antibakterinių savybių atradimą Nobelio premija apdovanotas vokietis Gerhardas Domagkas. „Per karą juo buvo išgelbėta apie 200 tūkst. gyvybių. Tai preparatas, užmušantis bakterijas, skirtas žaizdų perrišimui“, – sako vaistininkė. Muziejuje yra įvairių šalies ir užsienio farmacijos kompanijų vaistų bei tinktūrų, taip pat eksponuojamos pakuotės, senovinės receptūros, knygos, nuotraukos, vaistininko instrumentai, gydytojų ranka rašyti sunkiai įskaitomi receptai. Beje, apie gydytojų raštą, kuris pašaliniam žmogui atrodo iš viso neįskaitomas, A. Girdenienė turi savo nuomonę.


„Viskas čia perskaitoma, – sako ji, ir ima balsu skaityti receptus. – Viskas aišku. Gal tik jauni vaistininkai kartais neperskaito, tada jiems sako: eikit į „Valerijoną“. Receptas yra lotyniškas daktaro kreipimasis į vaistininką.“

Vaistininko priesaikoje – dėmesys žmogui „Mes esame išlikusi senoviška gamybinė vaistinė. Čia dirba vaistininkai, kuriems niekas nieko neliepia parduoti. Vaistininkai dirba pagal savo sąžinę ir pašaukimą. Tokių vaistinių jau mažai yra – būsime įrašyti į Raudonąją knygą“, – juokiasi ponia Almyra. Moteris sako, kad yra ne tik Hipokrato, bet ir vaistininko priesaika.„Tą priesaiką mes buvome patvirtinę farmacijos sąjungoje. Jos esmė – kad savo įgytas žinias pritaikytume žmogaus sveikatinimui, kad vaistininkas turi žiūrėti ne į pelną ar naudą, bet į žmogų. Ši profesija yra kažkas švento. Pagal ajurvedą, kuria aš domiuosi, aukščiausias tikslas, dėl ko mes gyvename žemėje, yra tarnystė žmogui. O vaistininkui į rankas juk ir įdėta žmogaus sveikata“, –kalbėjo A. Girdenienė. Vaistininkė įsitikinusi: šios specialybės žmonės turi turėti pašaukimą, o kalbant apie vaistų vartojimą, mes jų išties geriame per daug. Kodėl? „Todėl, kad visur reklama, visur tik: pirkit, pirkit, pigu.Vaistai ne batai, to neturi būti. Kitose Europos valstybėse taip ir nėra.Viskas priklauso nuo vietinės valdžios.

Pavadinimas kilo dėl to, kad užklydo katinas

 Pačią vaistinę galima rasti ne tik pagal adresą, tačiau ir pagal katinus – ant vaistinės stogo yra jų metalinės skulptūros. „Valerijono“ pavadinimas vaistinei suteiktas 1992 metais,o kiek vėliau ant stogo atsirado ir katinai.

 

15min informacija


Narystė
Šiuo metu ŠPPAR jungia 246 įmonės, dirbančios įvairiose srityse. Prisijunkite prie mūsų.
Pristatome RŪMŲ NARĮ


Nuomonė

Rezultatai

Parašykite mums