PAGALBOS MEDIKAMS SĄSKAITOJE JAU 8.150 €. Dėkojame įmonėms: UAB Bodesa, UAB Limega, UAB Laurema, UAB Grafų baldai, UAB Jukvas, UAB Darbintera, UAB Yvas, Konta LT, UAB Įžvalga, UAB Medicinos linija, Vaclovo Motiejūno, Volosovų šeimyna "FIESTA"

Parodų Lietuvoje ištakos – Šiauliuose surengta pirmoji žemės ūkio paroda
2011 11 15

Prieš daugiau nei šimtmetį prekybos ir pramonės pasiekimai visuomenei pradėti pristatinėti vadinamosiose žemės ūkio parodose. Apie XIX a. vidurį Europoje užsimezgusi parodų tradicija iki Pirmojo pasaulinio karo pradžios tapo nuolatiniu renginiu ir Lietuvoje.

Iš pradžių sumanytos kaip žemės ūkio, parodos plėtėsi ir apėmė vis naujas sritis – smulkiuosius verslus, sodybų projektus, pramoninkų gaminius, liaudies menininkų ir amatininkų dirbinius. Centrinės miestų ir miestelių aikštės su parodų paviljonais sukviesdavo tūkstančius vietinių gyventojų ir svečių ir tapdavo visuotine švente. Pirmoji žemės ūkio paroda Lietuvoje surengta 1875 ar 6 m. Šiauliuose, vėliau Lietuvos miestuose ir miesteliuose nusidriekė ištisa parodų virtinė.
Šiauliuose, grafo Nikolajaus Zubovo pastangomis, aktyviai dalyvaujant apskrities dvarininkams, XIX amžiaus II pusėje senajame parke, didelėje aikštėje prie Mintaujos kelio organizuojamose žemės ūkio parodose buvo eksponuojami žemės ūkio įrankiai, mašinos, arkliai, galvijai, paukščiai, vaisiai, daržovės, javai, namų audiniai ir kiti produktai. Eksponatai buvo atvežami ne tik iš Kauno, bet ir iš Vilniaus, Vitebsko, Minsko, Suvalkų, Kuršo gubernijų. Parodos buvo organizuojamos vidutiniškai kas trejus metus. Vėlesnių parodų programose buvo ir meninė dalis. Vykdavo “Varpo” draugijos teatro trupės, Stasio Šimkaus diriguojamo choro ir kiti pasirodymai. 1911 metų Žemės ūkio parodai, parodos komiteto ir ypač Dmitrijaus Zubovo rūpesčiu, parke buvo specialiai pastatyta vasaros auditorija su estrada ir sėdimomis vietomis publikai.
Parodos šiauliečiams buvo didžiulis įvykis, jos vykdavo su itin didele „pompa“, antai, į 1910 m. parodą buvo parduota 19000 bilietų. 1910-aisias surengtoje parodoje savo gaminius rodė daugiausia pramoninkai ir stambūs ūkininkai, amatininkai.

 


Narystė
Šiuo metu ŠPPAR jungia 240 įmonių, dirbančių įvairiose srityse. Prisijunkite prie mūsų.
„COVID-19. Vienas lauke - ne karys“


Nuomonė

Rezultatai

Parašykite mums